Lektoři jógy: Experti pro tělo a mysl bez doktorského titulu
Role lektora
Jsou to klíčové postavy ve vaší jógové praxi. Znají účinky pozic, jejich benefity, kontraindikace a modifikace, rozumějí dechovým cvičením a očistným technikám. Jejich role je vést studenty skrze praktikování ásan, pomáhají jim prohlubovat vědění, společně objevují vnitřní klid a harmonii. Často lektoři fungují jako inspiraci a motivace pro své studenty, podporují je v jejich cestě k lepšímu zdraví a dosažení samádhi (nejvyšší stav vědomí).
Omezení a realita
I přesto, že lektoři jógy se mohou pyšnit certifikáty od renomovaných institucí, nenahrazují lékaře. Role lektora je spíše preventivní a napomáhá k podpoře zdraví, kdežto diagnostika a léčba konkrétních zdravotních stavů patří do kompetence lékaře.
Komunikace
Je klíčové, aby studenti i lektoři sami rozuměli hranicím mezi praktikováním jógy a léčebnými intervencemi. Lektoři by měli aktivně podporovat své svěřence k tomu, aby konzultovali své zdravotní potřeby s lékařem, zejména pokud mají jakákoliv omezení nebo zdravotní obtíže.
Bezpečnost prioritou
Při výuce je bezpečnost vždy na prvním místě. Lektoři by měli věnovat pozornost správné technice prováděných pozic a měli by mít povědomí o zdravotních rizicích spojených s určitými cviky.
Co by měl od vás měl lektor jógy slyšet
- prodělali jste v posledním půl roce nějakou operaci
- máte zranění omezující v pohybu (problémy se zápěstím, výhřez ploténky, poranění menisků, atd.)
- těhotenství
V těchto případech je lektor schopen říct, která pozice je pro vás nevhodná, případně jak ji nahradit.
Co závěrem říct? Přestože nejsme lékaři, neznamená to, že nemáme léčivé schopnosti. Po lekci jógy u nás ve studiu Hamsa Yoga ve Frýdku-Místku se budete cítit zrelaxovaní, protažení a vaše mysl bude lehká, jako peříčko.
Zívání: Transformace v józe
Pohled z jógové perspektivy
Zívání, přirozená reakce těla na únavu nebo nedostatek kyslíku, je ve světle jógy chápáno jako mnohem víc, než jen fyzický impuls. Podle jógy má zívání schopnost vyvolat uvolnění a pročištění nejen fyzického, ale i energetického těla. V tradičních textech jógy se zívání zmiňuje jako součást praxe pránájámy, kontrolu dechu, kde je klíčové uvolnit blokády a naplnit tělo životní energií.
Fyziologické aspekty
Během praktikování jógy dochází k různým pohybům těla a dechu, což může aktivovat rozličné části mozku a ovlivnit autonomní nervový systém. Zatímco většina praxe se zaměřuje na aktivaci sympatického nervového systému (boj nebo útěk), zívání může aktivovat parasympatický nervový systém (odpočinek a trávení). Tento přechod může vést k pocitu uvolnění a klidu.
Zívání a emoce
Emoce mohou být uloženy v různých částech těla a dech může být klíčem k uvolňování těchto emocí. Zívání může být spojeno s procesem uvolňování emocionálního napětí a stresu. Během cvičení může zívání působit jako prostředek k propuštění emocionálního bloku a vytvoření hlubšího propojení s vlastním já.
Signál procesu
Zatímco na první pohled se zívání může zdát jako projev únavy, někteří učitelé jej interpretují jako signál pokroku. Jakékoliv pocity ospalosti či únavy mohou být vnímány, jako reakce na uvolnění napětí a detoxikaci těla. Díky tomu může být zívání vnímáno jako pozitivní indikátor, že tělo prochází procesem transformace.
Jak jste na tom vy? Všimli jste si, že během lekce více zíváte? A kolikrát jsem si asi u psaní tohoto článku zívla já?
Lucie
Jóga ve studiu versus online doma
Výhody online jógy
- Flexibilita času a prostoru - cvičení jógy v teple domova umožňuje lidem cvičit kdykoliv a kdekoliv, což je ideální pro ty, kteří mají náročný pracovní harmonogram nebo bydlí daleko od jógového studia
- Široká škála dostupných lekcí - na internetu najdete nepřeberné množství jógových lekcí, které pokrývají různé styly, délky, lektory, atd., takže si každý může vybrat to, co mu nejlépe vyhovuje.
- Soukromí a pohodlí - cvičení doma poskytuje intimitu a soukromí, což může být pro některé lidi důležité, zejména pokud se stydíte nebo nejste zvyklí cvičit ve skupině.
Výhody jógy ve studiu
- Osobní interakce a podpora - ve studiu se vám věnuje lektor, který na vás vidí, může provést korekci v pozici a radu, která může prohloubit vaši praxi a přinést hlubší porozumění.
- Komunita - jógové studio vytváří prostředí, kde se můžete setkat s lidmi se stejnými zájmy a cíli, tudíž mohou vznikat nová přátelství, je zde prostor pro vzájemnou podporu a motivaci.
- Odpojení od digitálního světa - někdy je fajn odložit telefon a všechny obrazovky, soustředit se jen na sebe a svůj dech, a nechat okolní svět za dveřmi jógového studia.
A jaký je tedy závěr?
Vše záleží na vašich osobních preferencích, životním stylu a cílech. Někdo ocení pohodlí a flexibilitu praxe v domácím prostředí, zatímco jiný hledá osobní interakci ve studiu. Důležité je najít prostor, kde se cítíte pohodlně a motivovaně, a kde se můžete rozvíjet v souladu se svými preferencemi. Jóga je o nalezení rovnováhy a harmonie. Proto se tyto dva světy můžou vzájemně prolínat a nevylučovat se.
Uvidíme se?
Účinky jógy na tělo a psychiku
Fyzické tělo
1. Posílení svalů
Pravidelná praxe posiluje svaly celého těla, včetně hlubokých svalů vašeho středu těla, končetin a zad.
2. Zlepšení flexibility
Jogíni často pracují na zlepšení své flexibility a rozsahu pohybu kloubů, což může napomoct s prevencí zranění a zlepšuje celkovou pohyblivost. Účinky uvidíte již po první lekci! Chce to jen trochu pravidelnosti.
3. Držení těla
Při správném provedení ásan vám jóga může pomoct tělo vyvážit a zlepšit jeho držení, což může snížit bolesti zad a napětí v oblasti trapézů a ramenou.
4. Metabolismus
Pravidelná fyzická aktivita spojená s jógovými pozicemi podporuje zdravou látkovou výměnu a trávení, což vede ke zrychlení metabolismu.
5. Snížení hladiny kortizolu
Cvičením jógy a praktikováním dechových technik lze snížit hladinu stresového hormonu - kortizolu, což má pozitivní vliv na celkové zdraví.
Psychika
1. Snížení úzkosti a stresu
Jógová praxe, která zahrnuje meditační a dechové techniky, může snížit úroveň úzkosti a stresu tím, že uklidňuje mysl a celý nervový systém.
2. Zlepšení nálady
Jóga uvolňuje endorfiny, tzv. hormony štěstí, což zlepší náladu a může být pomocníkem k překonání depresí a únavy.
3. Spánek
V předchozím článku jsme si ukázali pozice, které vám pomůžou k lepšímu spánku. Přidat můžete ještě další relaxační techniky, jako je např. jóga nidra, abyste ještě více zlepšili kvalitu svého spánku.
4. Soustředění
Praxe jógy, která zahrnuje meditaci a obrácení pozornosti na dech, může posílit soustředění a mentální jasnost, což pomáhá zvládat každodenní výzvy.
5. Posílení sebevědomí
Jóga podporuje sebepoznání a akceptaci vlastního těla a mysli.
Tak co, není toho málo, že? Nezapomeňte si udělat rezervaci přijďte si k nám "zajógovat".
Jóga pro lepší spánek
Pro naše fyzické i duševní zdraví není nic důležitějšího než kvalitní spánek. Pokud máte obtíže s usínáním, často se budíte, nebo se ráno probouzíte nevyspaní, jóga může být dobrým pomocníkem k dosažení klidného a vyživujícího spánku.
Následující ásany mohou pomoci uklidnit mysl a připravit tělo na odpočinek:
- Pozice dítěte – tato pozice uvolňuje napětí
v oblasti beder a v břiše. Posadíme se na paty, vzpažíme a
s výdechem se předkloníme. Můžeme vyzkoušet dvě různé varianty. První, kde
roztáhneme kolena od sebe, necháme čelo odložené na podložce a ruce jsou
protažené dopředu. Druhá varianta vypadá tak, že dáme kolena k sobě a ruce
natáhneme podél těla dozadu, směrem k patám, čelo v podložce.
Dýchejte hluboce a nechte své tělo uvolnit v této krásné relaxační pozici
- Viparita karani (nohy opřené o stěnu) – ásana,
která pomáhá snižovat stres a uklidňuje nervový systém. Můžete si podložit
bedra polštářem, bločkem nebo dekou a nohy natáhněte proti zdi. Zůstaňte
alespoň 5 minut v této restorativní pozici a čerpejte její benefity, mezi
které patří jak již zmíněné zklidnění před spaním, tak například zmírnění
bolestí hlavy, utišuje menstruační bolesti nebo také výborně nechá odpočinou
našim nohám a chodidlům.
- Leh na zádech s pokrčenýma nohama, chodidla
u sebe, kolena od sebe – výborná pozice, která uvolní napětí v oblasti
kyčlí. Pokud cítíte velké napětí, opět se nebojte využít pomůcek – podložte
kolena polštářem atd. Setrvejte v pozici minimálně 3 minuty.
- Rotace páteře vleže – uvolňující ásana, která uvolňuje sedací svaly, otevírá hrudník a zlepšuje pohyblivost páteře. Lehněte si na záda, jedna noha zůstane v protažení na podložce, druhou přitáhneme k hrudníku a poté ji vedeme přes naše tělo do opačného směru. Ruce můžou být roztažené doširoka, nezvedáme ramena od podložky a nezapomeneme vystřídat obě nohy. Pozici opakujte do pocitu úplného uvolnění.
Pravidelnou praxí můžeme zlepšit náš spánek a celkový pocit pohody a odpočinku. Nezapomeňte, že každé tělo je jiné, takže doporučuji vyzkoušet různé cviky a třeba si najdete ty své oblíbené. Přeji vám, ať se každé ráno probouzíte s klidnou myslí a uvolněným tělem, připraveni na nový den.
Příště si povíme o mindfulness technikách před spaním, které můžete zařadit do vaší večerní rutiny.